3M 2093EL-36N 1.41" Scotch Blue Advanced Multi Surface Painters Tape
★★★★★ 4.8 26 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.fatti-sentire.it
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • MULTI-SURFACE COMPATIBILITY: Suitable for use as blue painters tape 1.5 inch wide, this tape adheres well to multi-surface applications including rough and smooth finishes.
  • DURABLE MATERIALS: Made from polyethylene with a single-sided adhesive, this wide painters tape roll measures 36 mm x 54.8 m for bulk coverage on large projects.
UPC 051141320328
Color Blue
Model 2093EL-36N
Size Name 36 Millimeters Width x 54.8 Meters Length
Brand Name 3M
Unit Count 1 Count
Item Weight 0.5 Pounds
Part Number 2093EL-36N
Manufacturer 3M
Material Type Polyethylene
Item Type Name ---
Adhesive Format ROLL
Item Resistance water_resistant
Number of Items 1
Adhesive Location single-sided
Adhesive Side Count 1
Compatible Material Multi-surface, Painted Surfaces, Wood, Glass, Metal
Included Components --
Surface Recommendation Metal, Glass, Painted Walls and Trim, Wood, Hardware
Water Resistance Level Water Resistant
Recommended Uses For Product Painting
Global Trade Identification Number 00051141320328
Other Special Features of the Product Advanced Edge-Lock Paint Line Protector
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
26 ratings | 11 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (23)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)